Kabels en leidingen aanbrengen en onderhouden
Aanvragen of melden
Beschrijving
Voor werken en werkzaamheden in, op en in de buurt van wateren, waterkeringen en wegen die in beheer van Waterschap Rivierenland zijn, heeft het waterschap regels opgesteld. Deze regels zijn in de verbodsverordening van het waterschap, de Keur Waterschap Rivierenland 2014, uitgewerkt. De keur geeft het waterschap de grondslag voor het stellen van eisen aan werken en werkzaamheden in, op en in de buurt van wateren, waterkeringen en wegen.
Voor dit soort werken en werkzaamheden is een vergunning van het waterschap nodig. Voor een groot aantal veel voorkomende werken en werkzaamheden is een schriftelijke melding voldoende. Het waterschap heeft hiervoor zogenoemde algemene regels opgesteld.
Wilt u kabels en/of leidingen aanbrengen of onderhouden? Dan hebt u toestemming nodig van het waterschap. Als u voldoet aan de criteria en voorwaarden van de algemene regel WW3 en de bijbehorende tabel minimale diepte, principetekening 1 en principetekening 2, kunt u volstaan met een melding. Ook voor het verwijderen is een algemene regel WW1 vastgesteld.
Indien dit niet het geval is, zult u een (water)vergunning moeten aanvragen. Een dergelijke aanvraag zal worden getoetst aan de Keur Waterschap Rivierenland 2014 en de bijbehorende beleidsregels 5.19: 'Kabels en leidingen' en 5.25: 'Objecten, werkzaamheden en wijzigingen in gebruik van wegen'.
Kosten
Voor de behandeling van een melding worden geen kosten in rekening gebracht.
Aan het in behandeling nemen van een (water)vergunning zijn kosten (leges) verbonden.
Deze kosten zijn gebaseerd op de legesverordening en de bijbehorende tarieventabel (zie Regelgeving).
Bijzonderheden
Het aanleggen, hebben, houden en onderhouden van kabels en leidingen wordt veelal uitgevoerd door of namens nutsbedrijven die voorzieningen van algemeen nut en in het algemeen belang aanleggen. In dit verband wordt onder voorzieningen van algemeen nut verstaan, gas-, water, elektriciteit-, telecommunicatievoorzieningen en riolering. Door deze bedrijven worden in het beheersgebied jaarlijks honderden werken uitgevoerd. Omdat het om vele aanvragen met betrekking tot soortgelijke werken gaat en de risico’s in algemene zin goed kunnen worden beheerd, leent deze activiteit zich voor een algemene regel. Aan de in principe aanwezige risico’s van het vergunningsvrij werken wordt voldoende tegemoet gekomen door de in de algemene regel opgenomen toetsingscriteria en voorwaarden.
Oppervlaktewaterlichamen (inclusief vaarwegen)
Het te beschermen belang voor het waterschap bij het aanleggen, hebben, houden en onderhouden van kabels en leidingen binnen de kern- en beschermingszone van oppervlaktewaterlichamen betreft voornamelijk de stabiliteit van de oever van het betreffende water. Kabels en leidingen worden veelal geplaatst door middel van een open ontgraving en/of een gestuurde boring. Wanneer deze werkzaamheden te dicht op de insteek van het water worden uitgevoerd, kan dat een negatief effect hebben op de stabiliteit van de oever. Daarnaast moet worden voorkomen dat kabels en leidingen worden beschadigd bij onderhoudswerkzaamheden aan oppervlaktewaterlichamen en/of ten gevolge van scheepvaart op de als vaarweg aangewezen oppervlaktewaterlichamen.
Waterkeringen
Het te beschermen belang voor het waterschap bij het aanleggen, hebben, houden en onderhouden van kabels en leidingen binnen de kern- en beschermingszone van waterkeringen is de stabiliteit van de waterkering, het doelmatig beheer van de waterkering en de mogelijkheid voor toekomstige dijkverbetering. Indien wordt voldaan aan de criteria en voorwaarden, hebben deze werkzaamheden een gering effect op de staat van een waterkering. Daarom kan de vergunningplicht voor het aanleggen en behouden van deze kabels en leidingen vervangen worden door algemene regels.
Wegen
Het Waterschap heeft veel wegen buiten de bebouwde kom in beheer. Het Waterschap is verantwoordelijk voor de veiligheid op deze wegen. Het leggen van kabels en leidingen is een veel voorkomend werk langs of onder de weg, door het stellen van criteria en voorschriften in deze regeling kan het belang van de weg voldoende worden gewaarborgd.
Indien de criteria niet of niet volledig van toepassing zijn of indien het voorgenomen werk in afwijking van de voorwaarden zal worden uitgevoerd, kan het werk niet worden gemeld en moet u contact opnemen met het waterschap om de mogelijkheid voor een watervergunning te bespreken.
Bij de beoordeling van een vergunningsaanvraag wordt getoetst of het aanleggen, hebben, houden en onderhouden van kabels en leidingen noodzakelijk is en of het de eerder genoemde functies en onderhoud niet te zeer aantast. Hierbij wordt rekening gehouden met de gevolgen voor de waterkerende functie en de stabiliteit van de waterkering.
Aanpak
Voldoet u aan de criteria en voorwaarden?
Dan volstaat een melding bij het waterschap. Minimaal twee weken voor de start van de werkzaamheden meldt u uw werkzaamheden bij het waterschap.
Voldoet u niet aan de criteria en voorwaarden?
Vraag dan een (water)vergunning aan.
Omgevingsloket online (Olo)
U moet uw aanvraag voor een (water)vergunning of melding indienen via het Omgevingsloket online (Olo). (externe link)Wie twijfelt of een vergunning- of meldplicht van toepassing is, kan dit uitzoeken in de ‘vergunningcheck'. Is voor een activiteit zowel een omgevingsvergunning als een (water)vergunning nodig? Dan kan via het loket een ‘geïntegreerde' aanvraag worden ingediend.
Let op: betreft het uitsluitend een weg in beheer van Waterschap Rivierenland, dan kunt u dit niet via Olo aanvragen. U moet daarvoor het aanvraagformulier vergunningsaanvraag alleen voor wegen gebruiken.
Het waterschap denkt met u mee
Vaak is het verstandig vooraf te overleggen met het waterschap; dat bevordert een vlotte afhandeling. In geval van twijfel: neem altijd contact op met de afdeling Vergunningen, Toezicht en Handhaving van Waterschap Rivierenland (email: vergunningen@wsrl.nl). Medewerkers van het waterschap denken graag met u mee over wat in uw situatie de beste oplossing is.