Slootwater mag weer worden gebruikt bij Wijchen

De onttrekkingsverboden van oppervlaktewater in het gebied tussen Wijchen en de Maas eindigen vandaag, woensdag 17 september. Neerslag en koeler weer maakten een eind aan de droogte. Sloten zijn weer op peil.

Verboden breidden zich sinds eind juni uit van Lienden tot snelweg A73. Zo wilde het waterschap schade aan de natuur en waterkwaliteit vermijden bij extreme droogte. De gebieden die afwateren op de gemalen Van Citters I en II aan de Maas zijn afhankelijk van neerslag en kwel. Water is vanaf de Maas niet aan te voeren, daarvoor ligt dit gebied te hoog.

Einde aan extreme droogte

In de afgelopen periode verbeterde de situatie: er viel neerslag, de hitte verdween en met de fruitoogst viel de vraag naar water weg. Inmiddels zijn de waterstanden in sloten weer op of boven het streefpeil. Handhavers van het waterschap constateren dat de verboden goed zijn nageleefd.

Het klimaat verandert 

Ook in het rivierengebied kan het in de zomer droog zijn. Geen neerslag, hoge temperaturen, laagstaande rivieren - als dat een tijdje aanhoudt, kan er een tekort aan water ontstaan. Droogte is een vorm van extreem weer, net als wateroverlast bij hoosbuien of hoogwater. En extremen zien we steeds vaker in het veranderende klimaat.

Lees meer over droogte in het rivierengebied.