Begroting en jaarrekening


Op deze pagina vindt u de begroting en de jaarrekening van Waterschap Rivierenland. De begroting is een nadere uitwerking van de voorjaarsnota. In de begroting maken we een onderscheid tussen een beleidsbegroting en de financiële begroting.
De beleidsbegroting geeft inzicht in de ontwikkelingen en de voornemens van het waterschap. In de financiële begroting zijn de kosten en opbrengsten opgenomen, maar ook andere zaken zoals de investeringsplanning.
Openbaarheidsparagraaf
De openbaarheidsparagraaf beschrijft de plannen van het waterschap om de Woo (Wet open overheid) te implementeren. Dit omvat zowel de actieve openbaarmaking (het uit eigen beweging openbaar maken van informatie) als de passieve openbaarmaking (het op verzoek openbaar maken van informatie). De paragraaf geeft ook aan welke stappen het waterschap neemt om de informatiehuishouding te verbeteren, zoals het ordenen van de opslag en het beheer van informatie.
2024
De Wet open overheid (Woo) is 1 mei 2022 ingegaan. Deze wet vervangt de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). Met deze openbaarheidsparagraaf legt Waterschap Rivierenland verantwoording af over de uitvoering van de Woo in 2024. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in zeven thema’s.
1. De actieve openbaarmakingsplicht voor de zeventien verplichte categorieën
De Woo verplicht overheden om - gefaseerd - actief documenten uit zeventien informatiecategorieën te publiceren. Onderstaande tabel geeft weer welke documenten het waterschap publiceerde in 2024 via de verschillende platforms en de landelijke Woo-index: Woo-index Rivierenland | Overheid.nl
We volgen de landelijke lijn rondom het gefaseerd implementeren van de informatiecategorieën.
Nr. | Wetsartikel | Verkorte naam informatiecategorie | documenten | Platform |
---|---|---|---|---|
1 | 3.3 1a | Wetten en algemeen verbindende voorschriften | 12 | Waterschapsblad |
2 | 3.3 1b | Overige besluiten van algemene strekking | 7 | Waterschapsblad |
3 | 3.3 1c | Ontwerpen van wet-en regelgeving met adviesaanvraag | 0 | Waterschapsblad |
4 | 3.3 1d | Organisatie en werkwijze | 2 | Woo-index Rivierenland | Overheid.nl Website Waterschap Rivierenland - Organigram |
5 | 3.3 1e | Bereikbaarheidsgegevens | 1 | Register van Overheidsorganisaties - Woo-index Website Waterschap Rivierenland - contactpagina Website Waterschap Rivierenland - verzoek om informatie |
6 | 3.3 2a | Bij vertegenwoordigende organen ingekomen stukken | 18 | Website Waterschap Rivierenland- bestuur Notubiz Waterschap Rivierenland Schriftelijke vragen | Waterschap Rivierenland |
7 | 3.3 2b | Vergaderstukken Staten-Generaal | N.v.t. | N.v.t. |
8 | 3.3 2c | Vergaderstukken decentrale overheden | 771 | Waterschap Rivierenland- bestuur Notubiz Waterschap Rivierenland |
9 | 3.3 2d | Agenda's en besluitenlijsten bestuurscolleges | 52 | Website Waterschap Rivierenland- bestuur Notubiz Waterschap Rivierenland |
10 | 3.3 2e | Adviezen | 0 | Niet gepubliceerd |
11 | 3.3 2f | Convenanten | 9 | Register van Overheidsorganisaties - Woo- index Website Waterschap Rivierenland - Convenanten |
12 | 3.3 2g | Jaarplannen en jaarverslagen | 8 | Begroting en Jaarrekening Website Waterschapr Rivierenland - bestuur Waterbeheerprogramma 2022-2027 |
13 | 3.3 2h | Subsidieverplichtingen anders dan met beschikking | N.v.t. | N.v.t. |
14 | 3.3 2i | Woo-verzoeken en -besluiten | 26 | Woo-verzoeken |
15 | 3.3 2j | Onderzoeksrapporten | 2 | Rapport Peilbesluit Alblasserwaard |
16 | 3.3 2k | Beschikkingen | 2707 | Beschikkingen |
17 | 3.3 2l | Klachtoordelen | 0 | Niet gepubliceerd |
Lijst verkorte namen Woo-informatie categorieën vastgesteld op 17 juli 2023 door landelijke Stuurgroep PLOOI. Verkorte namen Woo-informatiecategorieën beschikbaar | Nieuwsbericht | Open Overheid (open-overheid.nl)
2. De inspanningsverplichting tot openbaarmaking voor andere documenten dan de zeventien onder punt 1 vermelde categorieën
In 2024 zijn enkele documenten gepubliceerd op basis van de inspanningsverplichting. Dit betreft documenten rondom dijkversterkingen, Dijkversterkingsprojecten | Waterschap Rivierenland.
3. De passieve openbaarmaking
In 2024 zijn 32 verzoeken binnengekomen, waarvan 26 verzoeken als Woo-verzoeken zijn behandeld. Hierbij zijn 603 documenten openbaar gemaakt. De overige 6 Woo-verzoeken zijn als informatieverzoeken behandeld, hierbij zijn 27 documenten verstrekt.
4. De informatiehuishouding
In 2024 heeft de implementatie van een nieuw zaaksysteem plaatsgevonden. Hiermee zijn we in staat om de informatiehuishouding te verbeteren. Verder zijn we gestart met de eerste stappen voor het selecteren van een publicatieplatform en dashboard, welke in 2025 geïmplementeerd moeten gaan worden. Dit zal ons beter in staat stellen om op uniforme wijze stukken te publiceren en geautomatiseerd te kunnen rapporteren over het aantal gepubliceerde stukken per informatie categorie.
5. De aanstelling en het in dienst hebben van een Woo-contactpersoon
In de eerste helft van 2024 is een Woo-contactpersoon aangesteld.
6. Eventuele andere activiteiten om de Woo te implementeren
De implementatie van de Woo is door een interdisciplinaire projectgroep uitgevoerd. Ten behoeve van de implementatie van de Woo is actief kennis gedeeld met andere Waterschappen en collegaoverheden. Bestede interne uren implementatie Woo: 2077 uur.
7. Besteding subsidie
De Rijksoverheid stelt incidentele en structurele middelen beschikbaar om de Woo te implementeren en om de extra uitvoeringskosten a.g.v. de Woo te dekken. In 2024 heeft het waterschap €234.186 aan incidentele en structurele middelen ontvangen. Daarnaast is er begin december een eenmalig extra bedrag van €38.000 binnengekomen ter compensatie voor aansluiting op de landelijke publieksvoorziening. In totaal is hiermee een bedrag ontvangen van €272.186.
Deze middelen zijn in 2024 ingezet op de volgende onderdelen:
Beheer en onderhoud
Doel: ten behoeve van de actieve en passieve bekendmaking en de verbetering van de informatiehuishouding worden diverse systemen aangeschaft en/of opgezet. In 2024 is een tijdelijke publicatieomgeving ingericht op onze website en is het ROO in gebruik genomen. Daarnaast is gestart met het in kaart brengen van de functionele eisen en wensen voor de aanschaf en inrichting van een publicatieplatform.
Extra kwaliteitsmanagement
Doel: het opstellen, vaststellen en invoeren van werkprocessen. Daarnaast werken aan bewustwording d.m.v. opleidingen en trainingen. In 2024 is gewerkt aan het opstellen van een communicatiestrategie. Daarnaast is gewerkt aan het verbeteren van de werkprocessen van de informatie categorieën van de eerste tranche.
Formatie management Woo
Doel: medewerkers zijn aangewezen die structureel werkzaamheden verrichten ten behoeve van de uitvoering van de Woo. Daarnaast maken we gebruik van externe expertise. In 2024 is een adviesbureau ingehuurd voor het opstellen van een advies over de invulling van een Woo-contactpersoon. Een projectleider, businessanalist en informatiearchitect zijn ingehuurd voor de uitvoering van het implementatieplan.
Contactfunctionaris
Doel: het aanstellen van een Woo-contactpersoon zoals bedoeld in artikel 4.7 Woo. Deze functionaris fungeert als eerste aanspreekpunt voor vragen van burgers en bedrijven op het gebied van informatie bij het waterschap en coördineert de afhandeling van Woo-verzoeken. Er is een Woo-contactpersoon aangesteld in de eerste helft van 2024.
Actief openbaar te maken documenten
Doel: het waterschap volgt bij de actieve bekendmaking de fasering van de verplichte categorieën zoals deze door het Rijk wordt vastgesteld. De te publiceren documenten worden via de Woo-index ontsloten. In 2024 is gewerkt aan de actieve openbaarmaking van de informatiecategorieën van tranche 1. Waterschap Rivierenland voldoet aan deze verplichting die per 1 november 2024 is ingegaan.
2023
De Wet open overheid (Woo) is 1 mei 2022 ingegaan. Deze wet vervangt de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). Met deze openbaarheidsparagraaf legt Waterschap Rivierenland verantwoording af over de uitvoering van de Woo in het verslagjaar 2023. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in zeven thema’s.
1. De actieve openbaarmakingsplicht voor de zeventien verplichte categorieën
De Woo verplicht overheden om – gefaseerd - actief documenten uit zeventien informatiecategorieën te publiceren. De verwachting was dat deze verplichting in 2023 zou ingaan. Gezien de vele verduidelijkingsvragen m.b.t. de afbakening van verschillende informatiecategorieën is de verplichting gepauzeerd. In de loop van 2024 maakt het ministerie van Binnenlandse Zaken een nieuwe fasering bekend. Onderstaande tabel geeft weer welke documenten het waterschap publiceerde in 2023 via de verschillende platforms en de landelijke Woo-index: Woo-index Rivierenland | Overheid.nl
We volgen de landelijke lijn rondom het gefaseerd implementeren van de informatie categorieën.
Nr. | Wetsartikel | Verkorte naam informatiecategorie | Aantal documenten | Platform |
1 | 3.3 1a | Wetten en algemeen verbindende voorschriften | 23 | Waterschapsblad |
2 | 3.3 1b | Overige besluiten van algemene strekking | 16 | Waterschapsblad |
3 | 3.3 1c | Ontwerpen van wet- en regelgeving met adviesaanvraag | 8 | Waterschapsblad |
4 | 3.3 1d | Organisatie en werkwijze | 2 | Register van Overheidsorganisaties - Woo-index |
5 | 3.3 1e | Bereikbaarheidsgegevens | 1 | |
6 | 3.3 2a | Bij vertegenwoordigende organen ingekomen stukken | 18 | Website Waterschap Rivierenland- bestuur |
7 | 3.3 2b | Vergaderstukken Staten-Generaal | N.v.t. | N.v.t. |
8 | 3.3 2c | Vergaderstukken decentrale overheden | 1634 | |
9 | 3.3 2d | Agenda's en besluitenlijsten bestuurscolleges | 101 | |
10 | 3.3 2e | Adviezen | 0 | |
11 | 3.3 2f | Convenanten | 2 | Register van Overheidsorganisaties – Woo-index Convenanten |
12 | 3.3 2g | Jaarplannen en jaarverslagen | 3 | |
13 | 3.3 2h | Subsidieverplichtingen anders dan met beschikking | N.v.t. | N.v.t. |
14 | 3.3 2i | Woo-verzoeken en -besluiten | 31 | Niet gepubliceerd |
15 | 3.3 2j | Onderzoeksrapporten | 2 | |
16 | 3.3 2k | Beschikkingen | 954 | Beschikkingen |
17 | 3.3 2l | Klachtoordelen | 0 |
Lijst verkorte namen Woo-informatie categorieën vastgesteld op 17 juli 2023 door landelijke Stuurgroep PLOOI. Verkorte namen Woo-informatiecategorieën beschikbaar | Nieuwsbericht | Open Overheid (open-overheid.nl)
2. De inspanningsverplichting tot openbaarmaking voor andere documenten dan de zeventien onder punt 1 vermelde categorieën
In 2023 zijn enkele documenten gepubliceerd op basis van de inspanningsverplichting. Dit betreft documenten rondom dijkversterkingen, het nieuwe schadebeleid van Waterschap Rivierenland en de PFAS-problematiek.
3. De passieve openbaarmaking
In 2023 zijn 37 Woo-verzoeken binnengekomen, waarvan er 31 verzoeken als Woo-verzoeken zijn behandeld. Hierbij zijn 70 documenten openbaar gemaakt. De overige Woo-verzoeken zijn als informatieverzoeken behandeld.
4. De informatiehuishouding
In 2023 vond een aanbesteding plaats van een nieuw zaaksysteem. We zijn inmiddels gestart met de implementatie. Dit om de informatiehuishouding te verbeteren.
5. De aanstelling en het in dienst hebben van een Woo-contactpersoon
Er is nog geen Woo-contactpersoon aangesteld. Deze wordt aangesteld in de eerste helft van 2024.
6. Eventuele andere activiteiten om de Woo te implementeren
De implementatie van de Woo is door een interdisciplinaire projectgroep uitgevoerd. Ten behoeve van de implementatie van de Woo is actief kennis gedeeld met andere Waterschappen en collega-overheden. Bestede interne uren voor de implementatie van de Woo: 1409 uur.
7. Besteding subsidie
De Rijksoverheid stelt incidentele en structurele middelen beschikbaar om de Woo te implementeren en om de extra uitvoeringskosten a.g.v. de Woo te dekken. In 2023 heeft het waterschap in totaal
€ 234.186 euro aan middelen ontvangen. Van deze middelen is het incidentele deel van € 61.440 ingezet in 2023, het structurele deel van € 172.746 (ontvangen in dec. 2023) is doorgeschoven naar 2024.
Deze middelen zijn in 2023 als volgt ingezet:
- Beheer en onderhoud
Doel: ten behoeve van de actieve en passieve bekendmaking en de verbetering van de informatiehuishouding worden diverse systemen aangeschaft en/of opgezet.
In 2023 is overgegaan tot aanschaf van anonimiseersoftware, is een publicatieomgeving ingericht op onze website en is het ROO in gebruik genomen.
- Extra kwaliteitsmanagement
Doel: het opstellen, vaststellen en invoeren van werkprocessen. Daarnaast werken aan bewustwording d.m.v. opleidingen en trainingen.
In 2023 is gewerkt aan het opstellen van een communicatiestrategie. Daarnaast is gewerkt aan het verbeteren van de werkprocessen van de informatiecategorieën ‘organisatie en werkwijze’ en ‘bereikbaarheidsgegevens’.
- Formatie management Woo
Doel: medewerkers zijn aangewezen die structureel werkzaamheden verrichten ten behoeve van de uitvoering van de Woo. Daarnaast maken we gebruik van externe expertise.
In 2023 is een adviesbureau ingehuurd voor het uitvoeren van een impactanalyse en het opstellen van een implementatieplan. Een projectleider en businessanalist zijn ingehuurd voor de uitvoering van het implementatieplan.
- Contactfunctionaris
Doel: het aanstellen van een Woo-contactpersoon zoals bedoeld in artikel 4.7 Woo. Deze functionaris fungeert als eerste aanspreekpunt voor vragen van burgers en bedrijven op het gebied van informatie bij het waterschap, en coördineert de afhandeling van Woo- verzoeken.
In 2023 is er nog geen Woo-contactpersoon aangesteld. Deze wordt aangesteld in de eerste helft van 2024.
- Actief openbaar te maken documenten
Doel: het waterschap volgt bij de actieve bekendmaking de fasering van de verplichte categorieën zoals deze door het Rijk wordt vastgesteld. De te publiceren documenten worden via de Woo-index ontsloten.
In 2023 is een start gemaakt met het actief openbaar maken van ‘organisatie en werkwijze’ en ‘bereikbaarheidsgegevens’ conform de definities van deze informatiecategorieën.
2022
De Wet open overheid (WOO) is 1 mei 2022 in werking getreden. Met deze op grond van de WOO verplichte openbaarheidsparagraaf wordt verantwoording afgelegd over de uitvoering van de WOO in het verslagjaar 2022. Daarbij wordt onderscheid gemaakt naar zeven thema 's.
1. De actieve openbaarmakingsplicht voor de elf verplichte categorieën documenten (artikel 3.3 WOO);
De WOO verplicht overheden om — gefaseerd in een periode van vijf jaar - actief documenten uit elf informatie categorieën te publiceren. In de loop van 2023 wordt de actieve publicatie van de eerste informatie categorieën verplicht. In onderstaande tabel wordt weergegeven welke documenten het waterschap reeds publiceerde in 2022, tot welke informatiecategorie deze behoren en op welk platform ze zijn gepubliceerd.
Nr. | Art. Woo | Naar verwachting verplicht per | Omschrijving | Aantal documenten | Platform |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3.3,1a, 1b en 1c | Delen ervan in 2023, verder nog niet bekend | Wet en regelgeving, overige besluiten algemene strekking en ontwerpen waarover extern advies is gevraagd | 69 | Waterschapsblad |
2 | 3.3, 1d en 1e | 2023 | Inzicht in de organisatie / werkwijze, de bereikbaarheid, en de wijze waarop een informatieverzoek kan worden ingediend | n.v.t. | https://www.waterschaprivierenland.nl/contact https://organisaties.overheid.nl/21189/Rivierenland |
3 | 3.3, 2a en 2c | 2023 | Vergaderstukken en verslagen van het algemeen bestuur en zijn commissies en de bij het algemeen bestuur ingekomen stukken | 903 | https://www.waterschaprivierenland.nl/bestuur https://rivierenland.notubiz.nl/ |
4 | 3.3, 2d | Nog niet bekend | Agenda 's en besluitenlijsten van het dagelijks bestuur | 366 | https://www.waterschaprivierenland.nl/bestuur https://rivierenland.notubiz.nl/ |
5 | 3.3, 2e | Nog niet bekend | Adviezen met betrekking tot de ontwerpen uit categorie 1 en adviezen van adviescommissies die niet zien op individuele zaken | 0 | |
6 | 3.3, 2f | 2023 | Convenanten | 4 | https://organisaties.overheid.nl/21189/Rivierenland |
7 | 3.3, 2g | Nog niet bekend | Jaarplannen en jaarverslagen | 4 | https://www.waterschaprivierenland.nl/begroting- en-jaarrekening https://www.waterschaprivierenland.nl/waterbehee rprogramma-2022-2027 |
8 | 3.3, 2i | 2023 | WOO-verzoeken (incl. beslissing en verstrekte informatie) | 15 | Niet gepubliceerd |
9 | 3.3, 2j | Nog niet bekend | Onderzoeksrapporten | 3 | https://www.waterschaprivierenland.nl/rapport-kis |
10 | 3.3, 2k 3.3a | Nog niet bekend | Beschikkingen | 1057 | Waterschapsblad |
11 | 3.3, 2l | Nog niet bekend | Klachtoordelen | 0 |
2. De inspanningsverplichting tot openbaarmaking voor andere documenten dan de elf onder punt 1 vermelde categorieën (artikel 3.1 Woo)
In 2022 zijn enkele documenten gepubliceerd op basis van de inspanningsverplichting. Dit betreffen documenten rondom dijkversterkingen en andere projecten.
3. De passieve openbaarmaking (openbaarmaking op verzoek; hoofdstuk 4 WOO)
In 2022 zijn 15 WOO verzoeken behandeld. Hierbij zijn geen documenten openbaar gemaakt.
4. De informatiehuishouding
In 2022 is de aanbesteding voor een nieuw zaaksysteem ter verbetering en verdere integratie van de informatiehuishouding voorbereid.
5. De aanstelling en het in dienst hebben van een WOO-contactpersoon
Er is nog geen WOO-contactpersoon aangesteld, dit wordt opgepakt in 2023.
6. Eventuele andere activiteiten om de WOO te implementeren
De implementatie van de WOO is door een interdisciplinaire projectgroep uitgevoerd. Ten behoeve van de implementatie van de WOO is actief kennis gedeeld met andere waterschappen en collegaoverheden. Bestede interne uren implementatie WOO: 423 uur.
7. Besteding incidentele subsidie
De Rijksoverheid stelt incidentele middelen beschikbaar om de WOO te implementeren en structurele middelen om de extra uitvoeringskosten a.g.v. de WOO te dekken. In 2022 heeft het waterschap 61.440 euro voor 2022 aan incidentele middelen ontvangen. Deze middelen zijn in 2022 niet aangewend en zijn doorgeschoven naar 2023. Met ingang van 2023 worden structurele middelen beschikbaar gesteld.
Openbaarheidsparagraaf
Hier kunt u de openbaarheidsparagrafen downloaden.